Дах являє собою несучу конструкцію, що складається з декількох систем: мауерлата, крокв і обрешітки. Крім того, в її структурі присутні додаткові кріпильні елементи, призначені для надання додаткової жорсткості кроквяної системі. Всі вищеперелічені деталі даху, пов'язані між собою, утворюють кроквяну ферму, в основі якої лежить один або кілька трикутників, як найбільш жорстка і економічна геометрична фігура. Призначення даху - приймати всі зовнішні механічні навантаження (вага покрівлі і власних елементів), передавати ці навантаження від обрешітки з лежачим на ній покрівельним матеріалом на стіни будинку і внутрішні опори. Покрівля ж - це тільки зовнішня частина даху, основна функція якої полягає в запобіганні будівлі від проникнення атмосферних опадів і механічних впливів. Тому вся покрівельна система - це дуже важливий елемент будівництва дерев'яного будинку, від її надійної служби залежить довговічність і міцність всієї споруди, включаючи обробку та обладнання. Правильна конструкція покрівельної системи забезпечує вентиляцію підпокрівельного простору, а також надійний захист від проникнення вологи, втрати тепла і утворення конденсату.

Тепер розповімо про кожен з елементів даху окремо.

1. Кроквяна система

Основним несучим елементом даху є кроквяна система. Вона повинна бути сконструйована так, щоб витримувати не тільки вагу покрівельного матеріалу, а й снігове і вітрове навантаження.

Крокви:

Крокви поділяють на дві основні групи: наслонние і висячі.

 Висячі крокви. Висячі крокви спираються тільки на дві крайні опори (наприклад, на стіни будівлі без проміжних опор). Їх кроквяні ноги працюють на стиск і вигин, але є і один важливий нюанс: вони не передають горизонтальні навантаження на стіни, тому їх влаштовують у будівлях з легкими стінами.

Б) Похилі крокви. Похилі крокви впираються нижнім кінцем у мауерлат і через нього передають на стіну навантаження від ваги даху. Їх елементи працюють як балки - тільки на вигин. Наслoнні крокви встановлюють у будинках з масивними стінами, а також із середньою несучою стіною або стовпчастими проміжними опорами, які в змозі сприймати розпірні навантаження від крокв.

Мауерлат.

Кроквяні ноги спираються не на самі стіни, а на опорний брус - мауерлат. Мауерлат може укладатися по обрізу зовнішніх стін або підкладатись тільки під кроквяну ногу. У дерев'яних будинках(деревянных домах) мауерлат прикріплюють до верхніх вінців зрубу металевими скобами для того, щоб кроквяні ноги з часом не провисали. Між мауерлат і дерев'яними стінами обов'язково прокладається шар влагоизолирующего матеріалу.

Коньковий прогін.

У вершині кроквяної конструкції будь-якого даху укладають прогін, що з'єднує крокви між собою. На ньому також конструюють коник даху. Крім цього, він служить для обпирання на нього п'ят кроквяних ніг в місцях відсутності несучих стін.

Зв'язки

Підкоси, розкоси і діагональні зв'язку, служать для надання додаткової жорсткості кроквяної фермі з метою протистояння вітровим, дощовим і сніговим навантажень. Необхідна кількість діагональних зв'язків встановлюється на кожному схилі даху. Як правило, для цього використовуються дошки товщиною 0,3-0,4 см, прибиті до основи останньої кроквяної ноги і до середини сусідній.

  Також слід підкреслити, що при проектуванні кроквяної системи для дерев'яного будинку(деревянного дома) необхідно керуватися вимогами, що пред'являються системою будівельних норм і правил (СНиП), згідно з якими покрівельна конструкція повинна витримувати навантаження 200 кг на квадратний метр незалежно від ваги покрівельного матеріалу. При цьому необхідно враховувати і снігові і вітрові навантаження, характерні для даного регіону. Більш серйозний розрахунок покрівельної системи також бере до уваги особливості конкретного покрівельного матеріалу. Але тут теж існує важливий нюанс: питома вага одного покрівельного матеріалу відрізняється від іншого, через що кроквяна система зазнає серйозних змін, які стосуються потужності її складових частин. При цьому розрахунки проводяться так, щоб при всіх навантаженнях залишався ще й резерв міцності на випадок виняткових погодних умов. Тому нову кроквяну систему краще проектувати у фахівців, щоб мати гарантію надійності покрівлі.

На сьогоднішній день найпоширенішим матеріалом для кроквяної системи вважається дерево. Компанія «Деревянный Дом» виготовляє елементи кроквяної системи з деревини хвойних порід  і обробляє їх вогне- і біозахисними складами.

2. Обрещітка

     Після створення кроквяної системи проводять обрешітку. Обрещітка(опалубка) - це сукупність брусів, перпендикулярно укладених на кроквяні ноги. Вона призначена для настилу на неї покрівельного матеріалу і на безпосереднє сприйняття навантаження від нього. Обрещітка передає ці навантаження на крокви, які, у свою чергу, передають тяжкість даху несучих стін. Зазвичай несуча конструкція виконується з лісоматеріалів (дощок, брусів, жердин) з деревини хвойних порід. Як роблять обрешітку? Спочатку по контуру крокв монтується контробрешетка, а після цього поперек крокв прибивається обрешетка, на яку і настилається покрівельний матеріал. При цьому вид обрешітки визначається типом покрівлі. Обрещітка  може бути суцільною, коли зазор між брусами не перевищує 1 см, або розрідженій з кроком в 3-4 см. Суцільна решетування влаштовується під м'яку покрівлю, металочерепицю і м'яку черепицю.

3. Гідроізоляція даху

      Особу  увагу слід приділити гідроізоляції даху, так як вона забезпечує захист дерев'яного будинку від проникнення вологи і утворення конденсату. Отже, після вирівнювання площині крокв, на них укладається гідроізоляційний матеріал. Це може бути як паропроникна мембрана, так і міцна плівка. Мембрани в 2-3 рази дорожче плівок, але, за показниками, їх гідроізоляційні властивості вище приблизно в 200 разів. Наприкінці, хочемо сказати, що беручи до уваги вартість самої покрівлі і її укладання, доплата за гідроізоляцію буде мінімальна.

4. Покрівельні матеріали

При будівництві дерев'яних будинків компанія «Деревянный Дом» використовує як покрівельний матеріалів металочерепицю, м'яку покрівлю, натуральну черепицю та гонт(деревянная черепица). Коротенько розповімо про перевагу цих матеріалів не тільки самих по собі, але і для будівництва дерев'яних будинків.

 

Металочерепиця

     Прі будівництві дерев'яних будинків металева черепиця користується великою популярністю. Це обумовлено тим, що, по-перше, покрівля, покрита цим матеріалом, виглядає привабливо і доглянуто, а по-друге, вона ідеально підходить для експлуатації в суворих кліматичних умовах. Металочерепиця вважається одним з найбільш довговічних і надійних матеріалів для покрівлі, так як її лист зроблений з міцної сталі і захищений багатошаровим полімерним покриттям, яке існує в різній кольоровій гаммі. Крім того, профіль матеріалу повторює форму натуральної черепиці. Ще одним плюсом є досить простий монтаж покрівлі з металочерепиці, так як її вага невелика. Саме тому не вимагається посилення кроквяної системи, що помітно знижує вартість робіт з будівництва покрівлі. На сучасному ринку представлений широкий асортимент кольорів і форм металочерепиці, що помітно полегшує вибір даного матеріалу для монтажу покрівлі.

М'яка покрівля

    Це найпопулярніший в будівництві дерев'яних будинків матеріал для  дахів з ухилом 11 ° і більше. М'яка покрівля являє собою полотно, просочення модифікованим бітумом. Для захисту матеріалу від атмосферних опадів на його лицьову сторону нанесені мінеральні гранули. Нижня частина м'якої покрівлі зроблена на основі клейових форм, що дозволяє герметично накласти покрівлю на обрешітку дерев'яного будинку. У порівнянні з покрівлями з інших матеріалів, м'які покрівлі легкі і відносно дешеві і, також як покрівлі з металочерепиці, не вимагають посилення кроквяної системи. Крім того, матеріал м'якої покрівлі утворює водоізолюючі шар покриття даху і має низьку теплопровідність. Сьогодні м'яку покрівлю виготовляють з різних основ, що може призводити до несуттєві зміни технічних характеристик, але ніяк ні до зміни самої суті м'якої покрівлі - вона як і раніше залишається одним з лідерів на ринку дерев'яного домобудівництва.

 

Телефон:
097 287 94 00